W hołdzie Największemu z Polaków

 

W niezwykły sposób pragną uczcić jubileusz XX-lecia pontyfikatu Papieża Jana Pawła II oraz jubileuszczterdziestej rocznicy Jego sakry biskupiej wadowiccy sportowcy. 19wrzesnia wyruszą oni na dziękczynna pielgrzymkę biegową z Wadowic do Rzymu. Wieczne Miasto przywita ich 27 września.

W biegu udział weźmie 15 zawodników pochodzących z Wadowic. Od maja poddawani byli oni poddani specjalistycznym testom i treningom wytrzymałościowym, które miały wzmocnić ich kondycję i siłę przed wyruszeniem w ponad 1500-kilometrową trasę. Biegacze dziennie pokonywać będą dystans ok. 20 kilometrów sztafety – biegu rozstawnego.

Bieg odbywać się będzie przy normalnych warunkach ruchu drogowego. W pierwszym dniu sztafety 19.września, jej uczestnicy do godz. 12.00 przemierzać będą szlaki w województwie bielskim: Andrychów, Kocierz, Oczków, Żywiec, Milówka, aż do granicy w Zwardoniu. Następnie przez 9 dni przebiegną przez Słowację, Austrię i Włochy. Biegacze swą nietypowa, sportową pielgrzymkę zakończą w niedzielę 27września o godz.12.00 w Rzymie na placu św. Piotra, podczas tradycyjnej modlitwy Papieża i wiernych „Anioł Pański”. Być może uczestnicy sztafety zostaną przyjęci przez Ojca Świętego na prywatnej audiencji.

Swój wysiłek sportowcy pragną ofiarować w intencji Papieża lana Pawła II, Największego z Polaków, a także w intencji Ojczyzny oraz Wadowic.

Biegaczom towarzyszyć będzie obsługa techniczna, dysponująca 4 pojazdami. W ekipie będzie m.in. lekarz, trener masażysta, pilot oraz duchowny. Koszty organizacyjne biegu oszacowano na około 20 tys. złotych. Główny organizator pielgrzymki, ognisko TKKF „LESKOWIEC” w Wadowicach nie byłby w stanie ich pokryć, gdyby nie pomoc sponsorów i prywatnych ludzi, którzy bardzo życzliwie odnieśli się do idei biegu. Lista firm i osób wspomagających i sponsorujących sztafetę wynosi ponad 20. Są wśród nich wadowickie oddziały BPH i PKO, PZU, ZPC Skawa, Wad mlek, Maspex, Hima, Madix, IGka, PPUH Czermak, Grafikon, Hat-Trick, firma Szwagier Blask-Tex B.B, Runo – Pak B.B. Lemarpol – Andrychów, Aquakonrad, GRAFKOM która opracowała stronę w internecie oraz osoby prywatne. Prócz nich dużą pomoc swiadczą m.in. wadowickie parafie, policja i służba zdrowia. Honorowy patronat nad sztafetą objęli m.in. wojewoda bielski Andrzej Sikora i wice wojewoda Grzegorz Figura.

W sobotę 19 września, tuż przed startem, uczestnicy biegu wezmą udział w uroczystej Mszy św. koncelebrowanej z homilią w bazylice pw. Ofiarowania N.M.P

Start honorowy, w asyście Komitetu Honorowego, władz Kościoła i miasta oraz organizatorów i mieszkańców odbędzie się o godz. 8.30 z placu Jana Pawła II

Pierwszego dnia biegacze dotrą do Trencin Tuma na Słowacji (204 km).

A oto dalsze etapy sztafety:

  • 20.09 Trencin Tuma – Sieggraben (Austria) 224 km;
  • 21.09 Sieggraben – Eibrswald (Austria) 213 km;
  • 22.09 Eibiswald – Sella Newea (Włochy) 196km;
  • 23.09 Sella Nevea – Mestre (Włochy) 184 km;
  • 24.09 Mestre – Rimini(Włochy) 186 km
  • 25.09 Rimini – Tuoro (Włochy) 148 km;
  • 26.09 Tuoro – Groto di Pianora (Włochy) 184 km;
  • 27,09 Grota di Pianora – Watykan 40 km.

Ogółem trasa liczy 1579 km.

Starania o zorganizowanie biegu z Wadowic do Watykanu trwały już od kilku lat. I dopiero w tym roku wszystko szczęśliwie udało się dopiąć na ostatni guzik.